Tipy a Triky

Jak zvolená příze ovlivní velikost výrobku

Už se ti stalo, že jsi háčkovala nějaký projekt podle konkrétního návodu, ale ve výsledku byl jinak veliký? Nebo se ti líbil návod, ale ty jsi zrovna potřebovala o trochu menší, nebo větší velikost výsledného výrobku?

Někdy stačí zvolit jen přízi o jiném návinu a návod nemusíš nijak upravovat. Pro názornou ukázku jsem uháčkovala třemi různě silnými přízemi čtvereček (5 řad, 10 dlouhých sloupků) a kuličku. (Návod na kuličku je na konci článku)

Použité příze:

  • Elian Nicky (návin 152 m na 50 g) háček č. 3
  • Lada Luxus (návin 220 m na 100 g, tedy 120 m na 50 g) háček č. 4
  • Dolphin Baby (120 m na 100 g, tedy 60 m na 50 g) háček číslo 4,5

No a výsledek posuď sama.

Zatímco tenkou přízí vyjde kulička na 4 centimetry, kulička uháčkovaná žinylkou bude mít centimetrů 12. Pohlídej si proto vždy zvolený návin klubíčka.

Na co si dát pozor u hraček

Většina návodů na hračky je háčkovaná z příze Camilla, Jeans, nebo něčeho s podobným návinem. Pokud tedy vezmeš silnější přízi, jako třeba akrylová Lada Luxus, nebo nějakou žinylku, může být výsledek až nechtěně gigantický.

Pokud chceš háčkovat hračku z žinylky, je třeba s tím počítat. Pokud chceš, aby výsledek měl cca 20- 25 cm, najdi si buď návod přímo háčkovaný žinylkovou přízí, nebo sáhni po návodu na nějakou menší hračku. Výsledek pak bude tak akorát.

Na co si dát pozor u oblečení

U oblečení bych vždy dodržovala ideálně stejnou přízi, nebo alespoň přízi se stejným návinem, jako je příze použitá v návodu. Je sice možné si návod přepočítat podle návinu příze, kterou máš, ale moc to nedoporučuji. Obzvlášť u halenek a věcí, které jsou tvarované na tělo hrozí, že výsledek bude oproti originálu neforemný.

Návod na kuličku

1) 6 ks do magického kroužku

2) V (12)

3) KS,V (18)

4) 2 KS,V (24)

5) 3 KS, V (30)

6) 4 KS, V (36)

7-13) 36 KS

14) 4 KS, A

15) 3 KS, A

16) 2 KS, A

17) KS, A

18) A

Pokud se chceš na něco zeptat, nebo máš nějaký výtvor háčkovaný jiným návinem, než byl ten v návodu, o který se chceš podělit, přidej se do skupiny Kouzelný svět háčkování.

Tvoje Ježina

Jsem blázen do háčkovaní, který se rozhodl o své vášni psát blog.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

www.000webhost.com